Kouzlo japonských třešní! Viz tipy na odrůdy


Hobby / Neděle, Květen 19th, 2019

Mít tak třešeň v zahradě! Nádherný velký strom, jehož větve by byly již v dubnu pokryty záplavou sněhobílých květů. Pro potěšení z kvetení, však nemusíte pěstovat jen tento ovocný strom, třešeň má mnoho atraktivních příbuzných. Vybrat si tak nebude vůbec jednoduché!

japonská třešeň

Podlehněte japonským třešním

Stejně ohromující květy mají i japonské okrasné třešně, které začínají kvést již koncem dubna. Jejich vzhled je stejně hezký jako mají ovoce nesoucí druhy. Koruna je v dospělosti široká a ve tvaru deštníku, nebo špičky, to záleží na odrůdě. Vyhovují jim teplé a slunečné polohy, přičemž na úkor květů snášejí i mírný polostín. Jedinou jejich nevýhodou je, že se nedočkáte chutných plodů. Zato jejich květy jsou mnohem atraktivnější, rozmanitější a voňavější.

Japonské třešně nabízejí řadu odrůd

Nejoblíbenější odrůdou japonských třešní je třešeň pilovitá 'Shirotae' (Prunus serrulata) s jednoduchými bílými květy, 'Shirofungen' s plnými bílými květy či 'Accolade' a 'Kanzan' s hustými růžovými květy. 'Royal Burgundy' je zase atraktivní odrůda nejen díky plným růžovým květům, ale i díky bordó zabarveným listům. Vzrůstově však není ani jedna z těchto odrůd vhodná do malé zahrady. Tam jsou vhodnější sloupovité formy třešně, jako například 'Amanogawa', která je široká pouze jeden až dva metry.
japonské třešňové stromy

Přibývají nové a nové formy

Sortiment japonských třešní se však každoročně rozšiřuje o nové odrůdy, které je někdy často problém správně pojmenovat. Nedávno byla vyšlechtěna odrůda 'Yoshino Cherry' (Prunus x yedoensis), která je charakteristická deštníkovitou korunou širokou až 12 metrů. Také se může zařadit mezi odrůdy s nejkrásnější vonícími květy. Menší novou odrůdou je 'Pandora'. Vzhledem k tomu, že nejde o užitkové rostliny, jsou to dost náročné dřeviny. V oblibě mají slunečné polohy s čerstvou, hlubokou půdou, která je bohatá na živiny.

Kouzlo japonských třešní! Viz tipy na odrůdy
5 (100%)1